CETVELLERİ GÖSTERME VE GİZLEME

Cetvelleri sayfaya eklediğiniz metin, tablo, grafik ve diğer öğeleri yatay ve dikey olarak hizalamak için kullanabilirsiniz. Cetveller sayfanın sol ve üst kenarlarında bulunur. Cetvellerin ölçü birimlerini santimetre, milimetre, inç veya pika ölçü birimleri ile değiştirebilirsiniz.

Her iki cetveli de görmek için yazdırma düzeni görünümünde olduğunuzda ve cetvel seçeneğinin açık olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Eğer cetvelleri göremiyorsanız bunu açmanın yani görünür hale getirmenin iki yöntemin vardır.

1. yol dikey kaydırma çubuğunun en üstünde cetveli göster anlamına gelen ufak butona tıklamaktır.

2. yol yukarıdaki menüde görünüm sekmesinin altında bulunan göster bölümündeki cetvelin sol tarafındaki kutucuğa tik koyarak cetveli aktif hale getirebilirsiniz.

Eğer bu iki yolla da cetveli bulamadıysanız menünün görünüm sekmesi açıkken sekmen’in üzerine sağ tıklayarak açılan listeden şeridi özelleştir seçeneğini seçip., karşınıza gelen pencerede sağ taraftaki bölümden ana sekmeler kısmındaki görünüm seçeneğinin altında bulunan gösteri seçerek, karşınıza çıkan cetvelin üzerine tıkladıktan sonra sağ altta bulunan Tamam butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca bu bölüm açıkken Ekle ve Kaldır butonlarını kullanarak istediğiniz herhangi bir komutu popüler komutlar arasına ekleyebilirsiniz.

ÖLÇÜ BİRİMİ SEÇİMİ

Dosya > Seçenekler > Gelişmiş > Görüntüle > Ölçümlerin gösterileceği birim  yolunu izleyerek sağ taraftaki bölümden istediğiniz ölçü birimini seçebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra yaptığınız seçimin aktif hale gelmesi için Tamam a tıklamayı unutmayınız.