BİLGİSAYAR SIRALAMALARI

 

Herkesin sorduğu soru hangi bilgisayarı almalıyım. İşte sizin için yaptığım araştırma sonuçları.

 

SON 2 YILA GÖRE SIRALAMA

 

 1. APPLE
 2. LENOVO
 3. DELL
 4. MSI
 5. SAMSUNG
 6. HP
 7. TOSHIBA
 8. ACER
 9. ALIENWARE
 10. ASUS
 11. ADVENT
 12. PACKARD BELL
 13. MITSUBISHI
 14. CLEVO
 15. PHILIPS
 16. MİCROSOFT
 17. EUROCOM
 18. GATEWAY
 19. FUJITSU
 20. SONY
 21. CASPER

 

Ancak bu şekilde bir sıralama yapmak doğru değildir çünkü herkesin bilgisayardan beklentisi farklıdır. Yani herkes için en iyi bilgisayar diye bir şey yoktur. En iyi bilgisayar kullanıcının kullanım alanına göre farklılıklar gösterebilir. Benim bu sıralamayı yapmam genel anlamda bir fikrinizin oluşması içindi. Peki nasıl sıralama yapmamız lazım?

 

Aslında bunun için kendimize bazı sorular sormamız lazım?

 

 1. Ne kadar bütçem var?

 

 1. Ben bilgisayarı ne için kullanacağım?

 

 • Programla
 • Oyun
 • Site yönetimi
 • Mimari çizimler
 • Sosyal medyada gezmek
 • Ödev hazırlamak

 

 1. Kasa sağlamlığına ne kadar ihtiyacım var?

 

 1. Ağırlığı ne kadar olmalı?

 

 

Aslında 3 ve 4 üncü soruya vereceğimiz cevaplar pek önemli sayılmaz. Ancak başta 1 hemen ardından da 2’nci soruya verdiğimiz cevaplar önemli. Bu yüzden yakın değerlere sahip bilgisayar fiyatlarını kıyasladım.

 

Pahalıdan Ucuza

 

 1. MSİ
 2. Apple
 3. Toshiba
 4. Lenova
 5. HP
 6. Dell
 7. Asus
 8. Casper

 

Şeklinde sıralayabiliriz ama asıl belirleyici konu 2’nci soru. Bu soruya cevap verebilmeniz için bilgisayar donanımlarının ne işe yaradığını bilmek gerekir.

 

Bu konuda işler biraz ayrıntıya girmeye başlıyor. Belirleyici özellikleri başlıklandıralım.

 

 1. Çekirdek sayısı
 2. İşlemci
 3. Ram
 4. Ekran kartı
 5. Hafıza

 

ÇEKİRDEK SAYISI:

 

Özetle değinmek gerekirse artık tek çekirdek diye bir şey kalmadı denilebilir. Genelde 2-4-8-16 çekirdekli modeller üretiliyor. Bilgisayarda yapılan her işlemde 1 çekirdeğe yüklenilir. Çekirdek sayısı 2 ise bu bilgisayarda aynı anda 2 işlem yapılabilir demek değildir ancak 2 işlem yapılırken alınan performans 4 iş aynı anda yapıldığında alınandan daha fazladır. Başka bir şekilde örneklendirmek gerekirse dükkan da çalışan personel sayısı arttıkça personelin işlerini bitirme hızı da artar.

 

İŞLEMCİ:

 

Piyasada iki büyük işlemci markası bulunmaktadır. Intel ve AMD. Intel işlemciler genellikle programsal işler için ama AMD işlemciler grafiğe dayalı işler için tercih edilmektedirler.

 

İşlemci dendiğinde bu işten azda olsa anlayan insanlar hemen i3 i5 i7 demeye başlıyorlar peki bunlar nedir?

 

Core i3 modelleri giriş seviyesinde olduğununu söyleyebiliriz.

 

Core i5 işlemcilerinin ya iki ya da dört çekirdekli modelleri bulunuyor.

 

Core i7‘lerde iki çekirdekli model bulunmazken, dördün dışında altı çekirdekli bazı işlemciler de bu seriye dahiller.

 

Ancak en iyisinin i7 olduğunu söyleyemeyiz.  i3, i5 ve i7 işlemcilerin cache bellek ve Ghz değerleri farklı olan modeller vardır. İşlemci seçerken cache bellek ve Ghz değerlerine göre tercihte bulunmalıyız. Bu değerin yüksekliği bilgisayarınızın hızını belirler.

 

RAM:

 

Bunu ezberlemek gibi düşünebilirsiniz. Kısa sürede çekilmesi gereken bilgiler RAM(ön bellek) tarafında hafızada tutulur. Ram hızla doğru orantılıdır.

 

EKRAN KARTI:

 

Ekran kartının yüksek olması daha kaliteli görüntü almanızı sağlar. Burada değinmek istediğim paylaşımlı/paylaşımsız ekran kartı konusu herkes ekran kartının paylaşımlı olmasını iyi gibi anlatır çünkü paylaşımlı ekran kartı olması demek bilgisayar zorda kalınca RAM’in bir kısmını çekerek daha yüksek performans sağlayabilir. Ancak bu durumda RAM gücü düşer ve bilgisayar yavaşlar.

 

HAFIZA:

 

Aslında en az önemli olan yerlerden birisi budur. Bu ne kadar fazla ise bilgisayara o kadar çok şey yükleyebilirsiniz.

 

NOT: Bilgisayarı kullanmadan önce hafızayı en az ikiye bölün(C ve D). Format gereken durumlarda format genellikle C’ye atılır ve D’de ki bilgileri korumuş olursunuz.

 

KOLAYLI SAĞLAYACAK BİR YÖNTEM:

 

Bilgisayar seçimi için bunları öğrendik ancak bize neyden ne kadar lazım. Bunu tespit etmeyi anlatmak için bir örnek vereyim. Örneğin oyun oynayacaksanız. Oynamak istediğiniz oyunlardan en çok sistem gereksinimi olan oyunu elinize alın ve o sistem gereksinimlerine göre bir seçim yapın. Ancak unutmayın teknoloji sürekli gelişiyor bir süre sonra o gerekesinimlere sahip bilgisayarınız işe yaramayacak kadar kötü olabilir o yüzden basit oyunların gereksinimlerine bakmayın.

 

Peki ben? Evet sen oyunda oynamıyorsun Grafikerde değilsin. Grafiker olsan kolay alabildiğin en kapsamlıyı al gitsin. Ama sen internette gezinecek ve belki de sadece Word Excel falan kullanmaktan ileri gitmeyeceksin öylemi? Bu kolay bir karar olmayacak evet sana basit bir bilgisayar yeterli ama ya ileride başka şeyler için kullanacak olursan?

 

BU YÜZDEN BİLGİSAYAR ALIRKEN ONDAN NE İSTEYECEKSİNİZ ONU İYİ DÜŞÜNÜN.