Bu yazımda 200 kişi üzerinde yaptığımız anket sonuçlarına göre modelleme grafik ve kaplama amaçlı olarak kullanılan 16 programdan bahsedeceğim:

Photoshop

45 oy ile ile listemizin en başında yer alan bu program 19 Şubat 1990 yılında piyasaya sunulmuştur. C++ dilinde yazılmış, pixel tabanlı resim fotoğraf ve görüntü düzenlemeye yarayan bir yazılımdır.

Blender

34 oy ile listemizin 2. sırasında yer alan bu program 3D modelleme ve animasyon ekleme programıdır. 2002 yılının Mayıs ayında kurulan bu program ücretsiz olması sebebiyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

3Ds Max

19 oy ile listemizin 3. sırasında yer alan bu programın az tercih edilmesinin bence asıl sebebi ücretli olması olabilir. Ancak çok fazla kişi tarafından bilinmese bile bu programı kısa süreli olarak ücretsiz kullanma şansımız da vardır. Bu nahsettiğim ücretsiz kullanım 30 günlük deneme DEĞİL tabikide. 3 boyutlu modelleme animasyon görüntü ve görselleştirme yazılımı olan bu program oldukça detaylı karakterler yaratmaya ve gerçekçi sonuçlar alabilmemize imkan tanımaktadır. Ayrıca farklı uzantılarda oluşturulmuş olan 3D modelleri bu program aracılığı ile düzenleyebilir ve istediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra farklı formatlarda tekrardan çıktı alabilirsiniz.

Illustrator

18 oy ile listemizin 4. Sırasında yer alan bu program Logo, Simge, Tipografiler ve benzeri vektör resimler oluşturmakta kullanılmaktadır.

After Effects

13 oy ile listemizin 5 sırasında yer alan bu program hareketli grafikler ve görsel efektler oluşturmaya yaramaktadır. Daha çok film video ve web için tasarım yapmak için tercih edilmektedir.

Substance Painter

13 oy ile listemizin 6. sırasında yer alan bu program profesyonel denilebilecek bir seviyede texture boyama aracıdır. Seçeceğiniz fırça ile istediğiniz materyalleri modele yansıtabilirsiniz ve en güzel tarafı bunu yaparken  sonuçta elde edeceğimiz modelin gerçek zamanlı olarak son halini görebilmekteyiz.

Sketchup

10 oy ile 7. Sırada yer alan bu program oldukça basit kullanımı ile beraber bir 3 boyutlu modelleme programıdır. Daha çok Mimarlar, Mühendisler, Oyun geliştiricileri, Film yapımcıları ve 3 boyutlu modelistler tarafından tercih edilmektedir. %100 gerçekçi tasarımlar için biraz yetersiz olsa da özellikle orta kalitede sonuçlar çıkartmaya çalışan veya low poly olarakta adlandırdığımız daha çok animasyon film vardı görmüş olduğumuz ve günümüzde birçok oyunda karşımıza çıkan karakterleri son derece hızlı bir şekilde hazırlama imkanı sunmaktadır.

Zbrush

10 oy ile listemizin 8 sırasında yer alan bu program 2D ve 3D çizim programıdır. Photoshop, Maya, Lightwave ve benzeri programları mikstürü yani karışımıdırkarışımıdır.

Maya

7 oy ile listemizin 9. sırasında yer alan bu program Alias firmasınca çıkartılmış ve 2006 yılına kadar kullanılmıştır. Daha sonrasında Autodesk firması tarafından komple satın alınmış bir programdır. Animasyon, Modelleme, Simülasyon ve Görüntüleme paketine sahiptir. Maya daha çok Animasyon, Hareketli grafikler, Sanal gerçeklik ve Karakter yaratmak için tercih edilmektedir. Yazılım dili C++, Maya Embedded Language, Python ve C# tır.

Fuse

6 oy ile listemizin 10. Sırasında yer alan bu program 27 Mart 2014 yılında piyasaya sunulmuştur. Maliyetli 3 boyutlu modelleme programı ve 3 boyutlu modelleme deneyimine ihtiyacınız yoktur. Bu program ile kıyafet öğeleri vücut parçaları ve saç seçeneklerini ; deri, pamuk, metal ve plastik gibi kıyafet desenleri sayesinde oldukça kolay bir şekilde insan karakterlerini çizebilirsiniz.

Cinema 4D

6 oy ile listemizin 11 sırasında yer alan bu program 3D modelleme programıdır. Başlarda Almanya ve çevresindeki ülkeler tarafından tercih edilse de son zamanlarda performans artışları ve alınan başarılı export lar sayesinde kullanıcı kitlesine arttırmaktadır.

Inkscape

5 oy ile listemizin 12 sırasında yer almakta olan bu programın kurucusu Nathan Hurt tur.  GNU genel kamu lisanslı bu vektörel grafik düzenleme yazılımı ücretsizdir. Bu program ile çizim yapabilir veya logo hazırlayabilirsiniz.

Corel Draw

4 oy ile listemizin 13 sırasında yer almakta olan bu program Corel Corporation tarafından 1989 yılında piyasaya sunulmuştur. C++ ve C# dillerinde yazılmış olan bu vektörel tabanlı grafik tasarım programı daha çok tasarımcılar grafikerler ve sanatçılar tarafından tercih edilmektedir.

Quixel Suite

4 oy ile listemizin 14 sırasında yer almakta olan bu program bir model kaplama (texture) programıdır. Daha çok oyun geliştiricileri ve modelistlerin yaptıkları modelleri kaplamak için kullandıkları bir programdır.

Crazy Bump

4 oy ile listemizin 15. sırasında yer almakta olan bu problem bir model kaplama programıdır.

Mari

3 oy hile listemizin son sırasında yer almakta olan bu program bir model kaplama (texture) programıdır.Sanırım bu programın az tercih edilmesinin sebebi ise Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı duyulmasıdır.