Temp Klasörü Ne İşe Yarar?

Şahsen bende ne işe yaradığını öğrendiğimde çok işime yaramıştı. Genelde olduğu gibi bende bilgisayarımın dahili hafızasını C ve D olarak ikiye bölerek kullanıyorum. C de her ne kadar dosya tutmasam da yine de C kısmı dolu görünüyor ve bilgisayarımda oldukça yavaştı. Bazı programlar çalışırken bilgisayarımı zorluyordu.
Sonra bir gün dosya yüklemek istediğimde bilgisayar bir hata verdi araştırırken temp dosyasını içindekileri ilmem gerektiğini gördüm ve çoğumuz gibi bende şüphelendim. Ne işe yaradığına bakmaya karar verdim.
Temp dosyası aslında sistemin yüklü bir dosya transferi sırasında herhangi bir sorun oluşmaması için taşınan veya silinen dosyaların bir yedeğinin tutulduğu klasördür. Daha sonra Windows dizini altındaki bu Temp klasörüne kopyalanan geçici dosyalar yine sistem tarafından temizlenir; ancak bu temizlik çoğu zaman yeterli olmaz. Eğer taşıma veya kopyalama işlemi sırasında bilgisayarınız herhangi bir sebepten dolayı kapanırsa, kopyalanan dosyaların bir kısmı “Temp” klasörü içinde kalacaklardır.

Peki ya önemli bir şey silerseniz?

Merak etmeyin bunu isteseniz bile yapmadan önce sistem sizi uyaracaktır. Windos böyle bir durumda ekrana bir uyarı mesaj kutusu getirerek dosyası silemeyeceğinizi ya da silmeniz durumda yaşanabilecekler ile ilgili bazı uyarıları size iletir.

Temp dosyasını nerden bulacağım? Nasıl sileceğim?

Öncelikle Temp dosyasının içeriğini silmeniz bilgisayarınıza hiç bir zarar vermez.
Temp dosyasına ulaşmak için ilk olarak başlat menüsündeki arama çubuğuna “çalıştır” yazın ya da Win+R tuşlarına basın.Karşınıza gelen bölüme %temp% yazın ve tamam butonuna tıklayın. Açılan klasörün içinde sağ tıklayarak tümünü seç deyin. Kısayolu CTRL+A şeklindedir.
Delete yani sil dediğinizde bir uyarı çıkabilir. Tamam diyerek geçiyoruz. Silme işleminin tamamlanmasının ardından C klasörünün bir miktar daha boşaldığını göreceksiniz. Şahsen benim bilgisayarımda 35GB bir çöp yığını birikmiş ve silinmesi biraz zaman aldı. Ancak bilgisayarınızın hızında bir değişiklik olamaz ise bilgisayarınızı yeniden başlatın.