WORDPRESS EĞİTİMİ KONULARI

Bu yazımda İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen WordPress Eğitimi başlığı altında aşağıdaki konular başta olmak üzere bir çok konuya değineceğim.

  • Alan Adı Seçimi
  • Görsel Özellikleri
  • İçerik Planlaması
  • Url Seçimi
  • Konuyla İlgili Adresler

WORDPRESS EĞİTİMİ KONU ANLATIMI

ALAN ADI SEÇİMİ

Alan adı seçimi yapılırken en önemli konu akılda kalıcı bir isim seçmektir. Bunun yanı sıra anlatacağınız  konu ile alan adınız eleşmeli yani Meyve sepeti adlı bir sitede bilgisayar donanımı anlatmamalısınız.

Seo uyumlu seçim yapmak. Seo uyumu seçim yapmaktan kastım şudur, alanınızla alakalı en çok aranan kelimeleri araştırarak buna uygun bir isim seçmelisiniz.

Sayı ve tire kullanımından kaçının. Bunlar hem kullanıcı hemde google tarafından tercih edilmeme sebebidir.

GÖRSEL ÖZELLİKLERİ

WordPress Eğitimi

Öne çıkan görseller; öne çıkan görseller sayfanızın hem ziyaretçiler açısından hemde Google tarafından daha nitelikli bir site olarak algılanmasını sağladığından, sitenizin Google tarafından yapılan sıralamada üst sıralara yerleşmeniz açısından önemlidir. Bu yazıdada gördüğünüz gibi öne çıkarılan ve metin içi görsellerimde görsel alt metni bulunmaktadır. Buradaki amaç Google’ın konuyla ilgili görsellerimizin olduğunu fark etmesidir. Ayrıca metin içi görsele eklediğimiz metin tanıtımı sayesinde görme engelli vatandaşlarımıza bile yardımı dokunabilir. Belki bir blog sitesinde değil ama bir müzik sitesinde onlar için bu ufak dokunuş güzel bir sonuç doğurabilir.

Görsel altyazıları; eklediğiniz görselleri anlatan kısa bilgi yazısıdır.

Görsel ismi belirlerken dikkat edilecek en önemli konu görsellerin bilgisayarınıza ve sitenize yüklenirken isimlerinin konu ile alakalı olması gerekmektedir.Çünkü google bu göresel isimlerini tarar ve eğer uyumlu isim bulursa bunlar sitenize artı puan olarak dönüş sağlar.

İÇERİK PLANLAMASI

Başlık hiyerarşisine değinmek gerekirse bu da SEO açısından siteniz için önemli bir  noktadır. Başlık hiyerarşisini daha iyi anlatabilmek için önce başlık türlerine değinmek gerekir aslında.  Başlıklar H1,H2,H3,H4,H5,H6 şeklinde rakam kısmı büyüdükçe kendisi küçülen hipertextlerdir. Başlık kullanımın da 2 konuya dikkat edilmeli. İlk olarak başlıklar konu ile ilgili anahtar kelimeler içermeli, ikinci olarakta düzgün bir sırayla yerleştirilmeli yani önce H2 sonra H4 sonra da H3  şeklinde bir kullanım uygun değildir.

Ayrıca sitenizde başka sayfalara backlink verebilirsiniz. Bu aşırıya kaçmadığı zaman olumlu bir yöntemdir. Benimde bu yazımda dikkat ettiğim gibi backlink verirken yönlendirdiğiniz sayfanın yeni bir pencerede açılmasına özen gösterin. Bu sayede ziyaretçi o sayfadaki içeriği okurken sizin sitenizden ayrılmayacağından sitenizdeki bekleme süresi uzayacaktır. Bu da tahmin edeceğiniz üzere olumlu bir durumdur. Backlink verirken değinmeden geçmemekte fayda gördüğüm bir diğer konu ise sizi backlink olarak evren veya sizin verdiğiniz siteler. Kötü amaçlı sitelerle backlink irtibatınız olması SEO açısından olumsuz bir durumdur ve bu sebepten dolayı bunları sürekli kontrolünü yapmak ve gerektiğinden müdahale etmek uygun bir tutum olacaktır.

URL SEÇİMİ

Url seçimi yaparken aslında seo uyumlu başlık seçiminde bahsettiğim gibi sayı vermekten kaçınmalısınız bunun yanı sıra uzun ve kafa karıştırıcı ya da göz korkutucu uzunluktaki url ler sitenizin kullanıcı tarafından güvensiz olarak değerlendirilmesine neden olacaktır.

KONUYLA İLGİLİ ADRESLER

Konuyla ilgili ayrıntılı ve ücretsiz eğitim için İstanbul İşletme Enstitüsü’nün WordPress eğitimini alabilirsiniz. Ayrıntlı bilgi alabilmek içinde WordPress Türkiye sayfasını ziyaret edebilirsiniz.